Dieta mamy karmiącej. Przykładowe menu: obiady
Kontynuując serię przepisów na smaczne i zdrowe posiłki dla mamy karmiącej piersią, przedstawiamy kilka przepisów na przygotowanie wartościowych obiadów, które zapewnią młodej mamie potrzebne wartości odżywcze.
Zupy
Podstawą każdej zupy jest dobry bulion. Gdy już mamy bazę, przygotowanie zdrowej i smacznej zupy to kwestia kilkunastu minut. Wiele osób nie ma czasu na codzinne gotowanie rosołu. Dlatego też dobrym pomysłem jest ugotowanie dużej ilości wywaru z włoszczyzny, mięsa oraz przypraw (liść laurowy, ziele angielskie, jałowiec, majeranek, troszkę soli do smaku – nie używaj gotowych przypraw bulionowych, ta z pozoru cudowna przyprawa zawiera dużo glutaminianu sodu) Do zredukowaniu płynu otrzymujemy nic innego jak… kostki rosołowe! Wystarczy przelać wywar do woreczków i wstawić do zamrażalnika. Gdy najdzie nas ochota na zupę, po prostu wyjmujemy samodzielnie przygotowaną kostkę, wrzucamy do wody i pożywna baza do zupy gotowa!
Doskonałym rozwiązaniem są zupy kremy, które są sycące, a ich przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Do gotującego się rosołu wrzucamy ulubione warzywa: dynia, buraki, kalafior, zielony groszek czy pomidory bez skórki. Gdy warzywa będą już miękkie, całość blendujemy. Zupy można zabielić jogurtem naturalnym lub odrobiną śmietany. Aby wzbogacić ich smak, dodajemy zioła lub ziarna słonecznika lub dyni. Pomidory doskonale współgrają z bazylią, zielony groszek z koperkiem, szczypiorek uzupełni smak kalafiora, a dynię – imbir. Dla tych, którzy nie są zwolennikami kremów, pozostają tradycyjne zupy – do gotującego się rosołu możemy wrzucić większość warzyw: buraki, szpinak, fasolkę szparagową, kabaczka, marchewkę, pietruszkę – jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. I oczywiście preferencje smakowe. Świetną zupą dla mamy karmiącej będzie też staropolski krupnik.
II Danie
Wszystkim mamom karmiącym gorąco polecam zakup dobrej patelni grillowej, lub takiej, na której można smażyć mięso i ryby, bez dodatku tłuszczu. Jeśli jednak uważasz, że nie obejdziesz się bez tłuszczu, wybierz tłoczony na zimno olej ryżowy – ma najwyższy punkt dymienia, co oznacza, że jest najmniej podatny na rozpad kwasów tłuszczowych (Uwaga! Oliwę z oliwek lepiej dodawać do sałatki niż używać jej do smażenia, ponieważ jej punkt dymienia jest stosunkowo niski).
Sposobem na zdrową obróbkę mięs i ryb jest pieczenie ich w piekarniku. Ryby warto skropić sokiem z cytryny i doprawić ziołami – tymiankiem, koperkiem lub pietruszką. Tak doprawioną rybę zawijamy w folię aluminiową i wstawiamy na nagrzanego piekarnika na 20-30 minut. Rybę można piec w samotności lub w towarzystwie warzyw. Jeśli zostanie szczelnie zawinięta, ryba udusi się we własnym sosie oraz w wywarze z warzyw. W taki sam sposób można przygotować dowolne mięso, które pieczemy według zasady – godzina w piekarniku na 1 kg mięsa.
W przygotowaniu zdrowego posiłku pomoże nam również naczynie typu WOK. Jego największą zaletą jest to, że możemy przygotować w nim dania jednogarnkowe, które nie potrzebują dodatku tłuszczu. Ponadto warzywa i mięso duszą się we własnym sosie, co wydobędzie z nich wspaniały smak, którego nie trzeba będzie uzupełniać przyprawami.
Posiłek karmiącej mamy musi być sycący, dlatego też powinnyśmy zadbać o dodatki w pełnowartościowych węglowodanów. Makaron pełnoziarnisty oraz brązowy ryż zapewnią uczucie sytości na dłużej i będą stanowiły doskonałe uzupełnienie dla duszonej ryby lub pieczonego mięsa. Szczególną uwagę należy zwrócić na kaszę jaglaną, która uzupełni naszą dietę w niezbędne żelazo, zapobiegając występowaniu anemii.
Tak przygotowany posiłek warto uzupełnić surówką – ze świeżych, sezonowych warzyw, tartej marchewki z jabłkiem czy gotowanych warzywa na parze.
Do picia polecamy świeże soki, domowe kompoty lub wodę z miętą.