Dieta mamy karmiącej: kilka praktycznych rad i wskazówek
Wiele mam rozpoczynających przygodę z laktacją ma obawy co do swojej diety, tego co może spożywać a czego nie powinna. Przyczyn tych obaw można upatrywać w tym, że sposób w jaki odżywia się mama ma ogromny wpływ na stan zdrowia i samopoczucie jej dziecka
Co jeść a czego unikać?
Dieta mamy powinna być bogata w mikroelementy i witaminy, zróżnicowana oraz prawidłowo zbilansowana. Mamy często, w obawie przed reakcją alergiczną u dziecka, od razu decydują się na wprowadzenie diety eliminacyjnej. Nie jest to jednak prawidłowy sposób odżywania się kobiety karmiącej. W czasie laktacji, organizm mamy zwiększa zapotrzebowanie energetyczne o ok. 500-750 kalorii na dobę. Bezpodstawne pozbawianie się większości składników odżywczych może doprowadzić do niekontrolowanego spalania tłuszczów a tym samym do uwolnienia potencjalnie niebezpiecznych dla zdrowia dziecka toksyn.
Należy jeść zdrowe, urozmaicone posiłki i obserwować reakcje dziecka
Produkty, które mogą wywołać reakcję alergiczną u niemowląt
- żywność wysoce przetworzona, zawierająca konserwanty, barwniki, zagęszczacze i inne sztuczne dodatki
- białko wołowe (produkty mleczne, mięso)
- miód
- czekolada
- gluten
- orzechy
- ryby
- pomidory
- białko jajka
- seler
- truskawki
- niektóre przyprawy (curry, kurkuma, papryka, oregano)
Produkty, które mogą spowodować bóle brzuszka i gazy u niemowląt
- potrawy smażone
- tłuste sery i śmietany
- torty z kremem
- bób
- rzodkiewka
- cebula
- kapusta
- papryka
- czosnek
- ostre przyprawy
- pomidory
- groch i fasola
co warto jeść?
- soki warzywne (są źródłem witamin i błonnika, szybko się wchłaniają i łatwo przyswajają)
- warzywa kiszone
- kompoty owocowe
- owoce suszone (np. śliwki – poprawiają motorykę jelit u mamy i u dziecka, zapobiegają zaparciom)
- jogurty, kefiry, maślanki
- pieczywo pełnoziarniste
- kiełki (najzdrowsze są kiełki lucerny)
- żółte sery (nie tłuste)
- tłoczone na zimno oleje (np. lniany, rzepakowy, dobrej jakości oliwa z oliwek)
Warto także próbować wprowadzać do diety ryby morskie (nie zaleca się pangi i łososia ze względu na dużą ilość toksyn zawartych w ich mięsie)
Poniżej przedstawiamy kompendium dziennego zapotrzebowania organizmu mamy karmiącej na składniki odżywcze ( do pobrania –>tabela)
W okresie laktacji zwiększa się zapotrzebowanie na płyny. Kobieta karmiąca powinna pić min. 2 litry płynów dziennie. Równie ważne jest spożywanie porcji świeżych owoców .
Kilka praktycznych rad i wskazówek kulinarnych
Kostki rosołowe
Bulion warzywny to najlepsza baza do wszelkich zup i sosów. Najczęściej korzysta się z gotowych kostek rosołowych – a w tych pełno jest soli i konserwantów. Warto zatem przygotować swój własny bulion. Wystarczy 1,5 kg mięsa (np. drobiowe i wołowe), włoszczyzna, sól, pieprz, ziele angielskie, owoc jałowca, liść laurowy, majeranek. Umyte i obrane składniki wraz z przyprawami zalewamy wodą i gotujemy na wolnym ogniu około 3-4 godziny. Po ugotowaniu odcedzamy i gotowe! Bulion schładzamy, przelewamy do pojemników lub torebek na kostki lodu i zamrażamy. Używamy tak jak sklepowej kostki rosołowej. Warzywa z wywaru można wykorzystać do zrobienia sałatki warzywnej a mięso jako farsz do krokietów.
Kotlety schabowe- niesamżone
Plasterek schabu bez kości, rozklepujemy i przyprawiamy według uznania, obtaczamy w jajku lub w jogurcie naturalnym, a następnie w bułce tartej lub w płatkach owsianych. Wkładamy do piekarnika w naczyniu żaroodpornym i pieczemy w 180 st. C przez około 45 minut (w zależności od grubości kotleta) Tak samo można upiec kotlety z mięsa mielonego.
Przekąska
Mały jogurt naturalny przelewamy do miseczki, dodajemy garść płatków owsianych, troszkę rodzynek lub innych bakalii. Doprawiamy cynamonem. Dla osłody można dodać trochę syropu z agawy. Bardzo dobrze smakuje z dodatkiem owoców sezonowych.